Wszechnica dla Szczecinian
W roku 2012 udanie rozpoczęto i cyklicznie realizowano nowy projekt S.O.S autorstwa prof. Ewy Jackowskiej pod nazwą: “Wszechnica dla Szczecinian”. Na uwagę zasługuje jego otwarty, prospołeczny, edukacyjny charakter oraz pragmatyczna współpraca z naukowcami i uczelniami wyższymi Szczecina zapewniająca atrakcyjność i wysoki poziom wykładów.

Jednym z zadań wynikających ze Statutu Stowarzyszenia Senat Obywateli Szczecina była inicjatywa powołania Wszechnicy dla Szczecinian, której celem było upowszechnianie wśród mieszkańców naszego miasta popularnej wiedzy z zakresu nauk humanistycznych: antropologii kulturowej, socjologii, psychologii i filozofii. Cel ten zrealizowano, organizując w latach 2012–2013 osiem ogólnodostępnych, interaktywnych wykładów przeprowadzonych przez pracowników nauki Uniwersytetu Szczecińskiego (US), a także specjalistów z innych instytucji.
W ramach zainicjowanych z tą myślą spotkań mieszkańcy Szczecina wysłuchali wykładów na temat współczesnych wyzwań stawianych człowiekowi w związku z przemianami kulturowymi. I tak: poszerzoną analizę źródeł kryzysu współczesnego człowieka przedstawił ks. prof. Zdzisław Kroplewski (US). Prof. Ewa Jackowska (US) wskazała na „obce”, splecione z teorią gender, trendy w budowaniu tożsamości człowieka. Z kolei dr Jadwiga Zwiegińcew (Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych) przeciwstawiła koncepcję eutanazji idei powoływania hospicjów, a dr Irena Ramik-Mażewska (US) skupiła się na omówieniu czynników warunkujących jakość życia osób niepełnosprawnych.
Znajomość wyzwań została „złagodzona” informacjami podanymi w kolejnych wykładach. Prelegenci przedstawiali w nich wypracowane przez naukowców sposoby radzenia sobie z obciążeniami i problemami, z którymi boryka się w codziennym życiu współczesny człowiek. Mówiono zatem o radzeniu sobie z depresją (prof. Ewa Jackowska), z poczuciem pustki i braku nadziei (prof. Anna Murawska z US), z konfliktami w rodzinie (dr Roman Szałachowski z US). O radości i poprawie kondycji biopsychicznej człowieka w następstwie uprawiania sportu i różnych zajęć ruchowych słuchacze dowiedzieli się od specjalisty w dziedzinie rehabilitacji – Ewy Żórawskiej-Banaś (Gabinet Fizjoterapii) przeplatającej swoją narrację demonstracją ćwiczeń, do których wykonania zapraszała też słuchaczy.
Trzeba zaznaczyć, że wszyscy wykładowcy zaproszeni do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia na ich kanwie dyskusji nie otrzymywali honorarium. Sale wykładowe do przedstawienia wykładów bezpłatnie użyczyły władze Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum. Za trud poniesiony przez Wykładowców oraz życzliwość Gospodarzy wymienionych uczelni należą się słowa podziękowania.
Ewa Jackowska