Start i współpraca pro publico bono
Ledwie zdążyliśmy poinformować lokalne media o pojawieniu się w Szczecinie naszego stowarzyszenia w końcu ubiegłego roku a już, niecały kwartał póżniej, a także rok póżniej, wpisaliśmy się na listę podmiotów współpracujących w realizacji XIV i XV Dnia Charytatywnej Pomocy Chorym i regionalnych obchodów XVII i XVIII Swiatowego Dnia Chorego ‑7.02.2009r. i 13.02.2010r. Wtedy była to największa w Polsce społeczna akcja specjalistycznej pomocy medycznej mieszkańcom terenów popegeerowskich i obrzeży naszego województwa zainicjowana i organizowana przez Zachodniopomorski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich /ZO KSLP/ w Szczecinie. W sumie odbyło się 15 corocznych edycji szczecińskich Dni z udziałem lekarzy specjalistów i placówek lecznictwa otwartego, wśród których prym wiódł NS ZOZ “Prawobrzeże-Medyk” przy ul. Kostki Napierskiego. Dwie kolejne edycje: Dzień XVI i XVII miały miejsce już na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Arkońskiej i były organizowane wyłącznie przez dr n. med. Magdalenę Herczyńską z dominującym udziałem lekarzy i personelu tego szpitala.
Wyrazem najwyższego uznania władz samorządowych dla całego środowiska szczecińskiej służby zdrowia było historyczne wyróżnienie ZO KSLP “Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego” oraz Odznakami Srebrnymi dwóch przychodni: NS ZOZ “Prawobrzeże ‑Medyk” i WOMP.
Wojciech Żebrowski
PRZEŁOMOWY DZIEŃ CHARYTATYWNEJ POMOCY CHORYM
Jedną z najlepiej rozpoznawalnych publicznych twarzy szczecińskich lekarzy specjalistów są Dni Charytatywnej Pomocy Chorym. Organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich/KSLP/ w Szczecinie, nieprzerwanie od piętnastu lat z okazji kolejnych Światowych Dni Chorego, przypominają nam osobę ich inicjatora — śp. Ojca Świętego Jana Pawła II , integrują lekarzy specjalistów różnych placówek ochrony zdrowia wokół idei charytatywnej , lokalnych społeczników mobilizują do czynnej pomocy sąsiedzkiej, zaś regionalne władze państwowe, samorządowe i duchowne oraz inne ważne instytucje skupiają wokół życzliwej pomocy chorym. Ewangeliczna zasada troski o duszę i ciało człowieka znajduje tu wyraz w osobistym udziale chorych w porannej Eucharystii, w kilkugodzinnych konsultacjach specjalistycznych oraz w gratisowym posiłku. Ludziom zmęczonym całodniowym uczestnictwem daje on dobrą okazję do regeneracji sił. Jest koniecznym dla tych wszystkich, których czeka długa, powrotna podróż do wsi i miasteczek położonych na krańcach województwa. Gorąca strawa, serwowana w Archidiecezjalnym Domu Pielgrzyma, wzmacnia i smakuje zawsze wybornie.
XIV Szczeciński Dzień Pomocy Chorym był przełomowym w tym sensie, że zamykał długi etap wspólnej, charytatywnej pracy szczecińskich specjalistów na terenie rożnych placówek lecznictwa otwartego. Przyjmowali i konsultowali w tym czasie różni profesorowie i adiunkci z klinik PAM, zmieniali się chorzy, ordynatorzy szpitali i lekarze specjaliści. Natomiast, niezmiennie przez czternaście lat, koordynował wszystkie Dni jeden i ten sam człowiek — dr n. med. Wojciech Żebrowski. Swoją pasją i kreatywnością nie tylko ukształtował formułę Dni ale równocześnie wzbudził pozytywny rezonans wielu osób i instytucji dla idei bezinteresownej, fachowej pomocy chorym z terenów biednych i odległych. Taka postawa zasługuje zawsze na wielki szacunek i uznanie , jednak w czasach zainfekowanego kapitalizmu jest szczególnie cenna. Dziękujemy!
XV Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym, który odbył się w sobotę 13 lutego 2010r.otwierał z kolei nowy rozdział naszej pięknej, szczecińskiej tradycji . Po raz pierwszy bowiem był zorganizowany na terenie placówki lecznictwa zamkniętego — Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Ponieważ przyjęcia pacjentów odbywały się w budynku przyszpitalnych poradni specjalistycznych wśród przyjmujących specjalistów dominowali pracownicy tego szpitala. Byli to: okulista — Elżbieta Machoy, kardiolog — Wiesława Sobuś, endokrynolog — Henryk Fuchs, reumatolog — Magdalena Herczyńska, neurolodzy- Monika Jarosz i Robert Jałowiński, mgr rehabilitacji — Adam Daraż. Kadrę szpitala gościnnie wspomagali członkowie KSLP: profesor Czesława Tarnowska – laryngolog i foniatra, Artur Mierzecki — chirurg, Mariusz Szczepaniec — dermatolog oraz Wojciech Żebrowski — ortopeda. Warto podkreślić udział ordynatorów , życzliwą współpracę miejscowych pielęgniarek oraz zgodę i osobiste zaangażowanie Dyrektora Szpitala — dr n. med. Mariusza Pietrzaka.
Wśród pacjentów, którym udało się uporać z wyjątkowo uciążliwą tego roku, zimową aurą, przeważali mieszkańcy zachodniopomorskich wiosek i podopieczni Archidiecezjalnego Caritasu. Badania trwały od godziny 9.00 do 14.30. Przyjęto 200 pacjentów, udzielając trzykrotnie więcej świadczeń. Zgodnie z tradycją Dnia poprzedziła je specjalna Msza św. w kaplicy AWSD a zakończył obiad u siostry Miriam w Domu Pielgrzyma na Osiedlu Słonecznym. Relacje z XV Dnia otwierały główne serwisy informacyjne regionalnej telewizji. Nowym, sprawnym koordynatorem XV Dnia okazała się nasza koleżanka, wiceprezes ZO KSLP — dr n.med. Magdalena Herczyńska, której debiut w tej roli wypadł bardzo udanie i obiecująco.
W imieniu Zachodniopomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom — lekarzom, pielęgniarkom i położnym — za wielkie serce, sobotni czas i dobrą wolę. Kierownictwu niżej wymienionych instytucji — za owocną współpracę i realną pomoc przy organizacji Dni Charytatywnej Pomocy Chorym w Szczecinie.
Były to:
- Kuria, Caritas i Dom Pielgrzyma Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
- Wojewoda i Zachodniopomorski
- Oddział Zachodniopomorski NFZ
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
- Okręgowa Izba Lekarska
- NS ZOZ „Prawobrzeże- Medyk”
- SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony
- Firma farmaceutyczna Lek Polska
- Senat Obywateli Szczecina
Dr Anna Kościelniak
Prezes Zarządu ZO KSLP
Szczecin 13.02.2010
XIV DZIEŃ CHARYTATYWNEJ POMOCY CHORYM
Już po raz czternasty członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP)wspólnie ze swoimi kolegami ze szpitali i klinik PAM bezpłatnie przyjmowali pacjentów ze wsi i miasteczek województwa zachodniopomorskiego
O tym relacjonowały wszystkie lokalne media. W „Gazecie na Pomorzu” red.Monika Adamowska pisała m.in.:„Do NS ZOZ „ Prawobrzeże Medyk” przy ul. Kostki Napierskiego w sobotę — 7 lutego 2009r. przyjechało około 300, głównie starszych, osób. Dojazd autobusami organizowały oddziały Caritasu, księża, sołtysi…
- Neurolog Małgorzata Szewczyk przyjmowała już dziewiąty rok. Zdarzają się i tacy, których od razu muszę kierować do szpitala-oświadczyła.
- Dobrze byłoby, gdyby lekarze podstawowej opieki bardziej wsłuchiwali się w swoich pacjentów. Trzeba na miejscu robić im dostępną diagnostykę — mówił dr W. Żebrowski — pomysłodawca i organizator wszystkich dotychczasowych charytatywnych akcji.
Pacjenci na Mszy św. przed otwarciem gabinetów podziękowali lekarzom koszem owoców. Panie z Wrzosowa upiekły tort…
W pobliskim Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej był obiad. Przebadani mogli tam czekać na sąsiadów i nabrać sił przed powrotną podróżą.
W sobotę charytatywnie przyjmowali: neurolog Małgorzata Szewczyk, kardiolodzy Wojciech Bieganowski i Antoni Nowicki, reumatolog Magdalena Herczyńska, dermatolog Małgorzata Dziekan-Janowska i Elżbieta Bilet-Macharzewska, psychiatra Ireneusz Mikołajewicz, ginekolog Katarzyna Strojny, pulmonolog Małgorzata Moszczyńska, ortopeda Wojciech Żebrowski, radiolog Lidia Lisiecka-Siemieniuk. Karetka dowoziła pacjentów do pobliskiego prywatnego gabinetu, gdzie badali nieodpłatnie laryngolog Małgorzata Kapuścińska-Kniaź i protetyk słuchu — Artur Kniaź. Pracowały też pielęgniarki, położna i administracja NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”.Gratisowo wykonywane były niezbędne procedury diagnostyczne , takie jak badania densytometriczne i usg.
Organizatorzy XIV Dnia Charytatywnej Pomocy Chorym dziękują wszystkim w/w lekarzom szczecińskim oraz ich współpracownikom za ofiarny i czynny udział na rzecz najbardziej potrzebujących chorych z naszego regionu. Na specjalne wyróżnienie zasłużyła dr M. Kapuścińska-Kniaż z mężem, którym ani niespodziewana propozycja organizatorów, ani obecność małych dzieci w domu nie przeszkodziły spontanicznie przyłączyć się do sobotniej akcji.
Wszystkim niżej wymienionym instytucjom dziękujemy staropolskim „Bóg zapłać” za kolejną, wspaniałomyślną pomoc przy organizacji kolejnego Światowego Dnia Chorego w Szczecinie: Są to:
- Kuria, Caritas i Dom Pielgrzyma Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
- Wojewoda Zachodniopomorski,
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Oddział Zachodniopomorski NFZ
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
- Okręgowa Izba Lekarska
- NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”
- firma Lek Polska
- Senat Obywateli Szczecina /S.O.S/
dr Anna Kościelniak, Prezes ZO KSLP w Szczecinie