
Senat Obywateli Szczecina /S.O.S./ Stowarzyszenie
Mirosław Zieziula
Urodził się 17.02.1935 r. w Sokółce. Tam też ukończył Liceum Ogólnokształcące. Następnie podjął studia na Politechnice Szczecińskiej (PS) kończąc Wydział Budownictwa Lądowego w 1964 r. Podczas studiów, przez 3 lata, był członkiem znanego w kraju i za granicą Chóru Akademickiego PS. Pracując ukończył dwuletnie Podyplomowe Studium Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury PS. Pracę zawodową rozpoczął w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego Baltona prowadząc nadzór techniczny nad budową obiektów przemysłowo-handlowych w Szczecinie i Świnoujściu, m.in. „Grzybka” przy ul. Gdańskiej w Szczecinie (obecnie wpisanego przez służby konserwatorskie do rejestru zabytków). Był współorganizatorem trzeciego w kraju Biura Studiów i Projektów Komunikacji i Inżynierii Miejskiej Transprojekt, w którym pełnił funkcję kierownika Pracowni Komunikacji. W wyniku połączenia Miejskiej i Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej z Transprojektem powstało Biuro Studiów i Projektów Rozwoju Przestrzennego Województwa Szczecińskiego. W biurze tym kierował Pracownią Planowania Przestrzennego Pasa Nadmorskiego. Przez jeden rok akademicki był wykładowcą na Wydziale Architektury PS przybliżając studentom planowanie układów komunikacyjnych w aglomeracjach miejskich. W 1989 r., wspólnie z żoną Krystyną, założył Przedsiębiorstwo Projektowo-Realizacyjne Preal Sp. z o.o., w ramach którego prowadził prace projektowe i wykonawstwo budowlane na terenie Szczecina i województwa. Po uzyskaniu zgody Ministerstwa Budownictwa otworzył w Berlinie filię swojego przedsiębiorstwa. Prace budowlane prowadził głównie na terenie Berlina, Greifswaldu, Stralsundu i okolicznych miejscowości. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (certyfikat Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie). Jest również rzeczoznawcą ds. organizacji i inżynierii ruchu nadany przez Naczelną Organizację Techniczną w Warszawie. Oprócz pracy zawodowej udziela się społecznie. Przez 18 lat był wicedyrektorem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Przez dwie kadencje przewodniczył Radzie Osiedla Pogodno. Był członkiem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Jest także członkiem Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Senat Obywateli Szczecina (S.O.S.). W drugiej kadencji pełnił funkcję wicemarszałka, a obecnie jest członkiem Zarządu S.O.S.

Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody resortowe za nowatorskie projekty w dziedzinie komunikacji miejskiej w Szczecinie, m.in. prekursorski w skali kraju projekt węzła komunikacyjnego Brama Portowa. Posiada najwyższe odznaczenie Caritas Polska – złoty medal In Caritate Servire.
Zainteresowania pozazawodowe: turystyka krajowa (głównie górska), w latach pięćdziesiątych ub.w. pracował jako przewodnik turystyczny PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego) oprowadzając wycieczki polskie i zagraniczne po Szczecinie i Wyspie Wolin, podróże zagraniczne (polskie Kresy, kraje Europy, Izrael, Liban), filmowanie zabytków architektury oraz miejsc kultu religijnego.