Senat Obywateli Szczecina /S.O.S./ Stowarzyszenie
Ewa Jackowska
Urodziła się we Lwowie. Lata dziecięce i młodzieńcze spędziła w Olsztynie. Studia zakończone obroną pracy magisterskiej, a później doktoratem z zakresu psychologii, odbyła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie psychologii otrzymała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w 2008 r. Z powodzeniem łączy pracę naukową i dydaktyczną z praktyką kliniczną. Dyplom specjalisty w zakresie psychologii klinicznej uzyskała w 1985 r. W latach 1981–1993 pracowała jako psycholog kliniczny na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie.
W latach 1993–2018 była zatrudniona w charakterze nauczyciela akademickiego (adiunkt, profesor) na uczelniach wyższych Szczecina i Koszalina (Uniwersytet Szczeciński, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Politechnika Koszalińska). Najdłużej związana zawodowo z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W chwili obecnej czynnie uprawia zawód psychologa klinicznego, pracując jako konsultant, psycholog kliniczny i psychoterapeuta w Szczecińskim Centrum Wspierania Rodziny. Prowadzi też wykłady i warsztaty ukierunkowane na kształtowanie kompetencji komunikacyjnych, rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych i intrapsychicznych. Pełni też obowiązki kierownika specjalizacji dla psychologów specjalizujących się w dziedzinie psychologii klinicznej. Prof. Jackowska jest autorką ponad stu prac naukowych o problematyce psychologicznych następstw stresu pourazowego, zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży oraz patomechanizmów zachowań społecznych. Jej praca habilitacyjna Psychiczne następstwa deportacji w głąb ZSRR w czasie II wojny światowej. Przyczyny, moderatory, uwarunkowania (2004 r.) jest pierwszym i – jak dotąd – jedynym opublikowanym w Polsce opracowaniem naukowym, ukazującym tak szerokie spektrum martyrologii Sybiraków, analizowane w aspekcie psychologii klinicznej. W publikowanych opracowaniach oraz wykładach monograficznych podejmowała także tematykę współczesnych trendów kulturowych (ideologii gender i tzw. nowych struktur rodziny) przedstawianą z punktu widzenia zagrożeń dla funkcji socjalizacyjno-edukacyjnej współczesnych rodzin i sprzeczności z naukową psychologią. Jest współautorem i redaktorem m.in. następujących prac zwartych: Problematyka gender – mity a rzeczywistość, Koncepcje i wyniki badań (2012 r.), Problemy współczesnej szkoły (2014 r.), Wokół Rodziny (2015 r.).
Publikowała w języku polskim i angielskim w wysoko punktowanych czasopismach naukowych, m.in. Archives of Psychiatry and Psychotherapy, Psychiatria Polska, Przegląd Psychologiczny, Kultura i Edukacja czy Medycyna Rodzinna. Wygłaszała referaty na licznych kongresach i konferencjach psychologicznych w kraju i za granicą (m.in. w Pekinie, Sztokholmie i Rzymie). Od wielu lat udziela się w organizacjach i stowarzyszeniach społecznych.
W Senacie Obywateli Szczecina czynna od początku istnienia tego Stowarzyszenia. W latach 2012–2013 była pomysłodawczynią i koordynatorem inicjatywy Wszechnica dla Szczecinian, w ramach której odbywały się cykliczne spotkania mieszkańców stolicy regionu z ludźmi nauki szczecińskich uczelni wyższych. Była współorganizatorem konferencji naukowej Z II Rzeczpospolitej na Pomorze Zachodnie zorganizowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (27.10.2018 r.), a także współredaktorem albumu zawierającego pełne materiały z konferencji.
W grudniu 2020 r. była współorganizatorką zlotu rodzin mieszkańców Szczecina i okolic przy pomniku Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, zwołanego dla uczczenia stuletniej rocznicy urodzin Wielkiego Papieża.
Zainteresowania i aktywność pozazawodowa to przede wszystkim turystyka krajowa (polskie góry, szczególnie ukochane Tatry), a także podróże zagraniczne (oprócz krajów UE odwiedziła Gruzję, Armenię i Meksyk). Systematycznie śledzi wydarzenia polityczne w kraju i na świecie.