Senat Obywateli Szczecina /S.O.S./ Stowarzyszenie
Aleksandra Anna Petrusewicz
Urodziła się w Bydgoszczy. Ukończyła Żeńskie Liceum Ogólnokształcące, obecnie II LO im. W. Reymonta w Ostrowie Wlkp. Jest absolwentką Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowego Studium Logopedycznego przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie: Akademii Pedagogiki Specjalnej) w Warszawie. Ukończyła też Studium Zarządzania Placówką Oświatową i roczną aplikację administracyjną. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym i logopedą. Zawodowo i społecznie związała się z pracą na rzecz dzieci, młodzieży oraz ich rodzin wymagających wsparcia i troski
specjalnej. W placówkach specjalnych dla dzieci z upośledzonym
słuchem, dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, a także w poradnictwie psychologiczno-pedagogicznym, w Szczecinie i Warszawie, przepracowała ponad 36 lat, w większości na stanowiskach kierowniczych. Pracę zawodową zakończyła na stanowisku st. wizytatora ds. poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w Warszawie.
Pracę łączyła z twórczością literacką, tematycznie związaną z działalnością społeczną na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, służącą celom charytatywnym i terapeutycznym.
Do Szczecina wróciła w 1995 r., gdzie na krótko podjęła pracę jako redaktor w miesięczniku pedagogicznym Dialogi. Wkrótce została radną osiedla Gumieńce i poświęciła się wyłącznie pracy literackiej oraz działalności społecznej, przyczyniając się m.in. do budowy ul. Europejskiej w Szczecinie i kilku innych gumienieckich inicjatyw komunalnych (budowa chodników, eliminacja TIR-ów z ruchu drogowego ulic Wierzbowej i Dworskiej). Jest pomysłodawczynią i organizatorką Gumienieckich Biesiad przy Świecach oraz Gumienieckich Biesiad Poetyckich integrujących społeczność mieszkańców tego osiedla. Przeprowadziła kilkaset spotkań autorskich w szkołach, przedszkolach i bibliotekach, w kraju i za granicą. Twórczość literacką związała głównie z dziećmi. Spośród 28 wydanych tytułów – 20 to książki dla dzieci. Niektóre dwu- i trzyjęzyczne (w tłumaczeniu niemieckim i czeskim G. Dallmanna, M. Marciniak i R. Sobotki) z ilustracjami m.in. R. Zawadzkiego, Z. Jahnza i R. Balonia. Niektóre utwory doczekały się adaptacji muzycznych, teatralnych lub filmowych, przy których najczęściej współpracowała z K. Grubińskim i A. Grudzińskim (oprac. muz.): Kolędy dla dzieci (Polskie Nagrania, 1993), kolęda Zostań Boziu mym braciszkiem (Magic Records Nagrania Muzyczne, 2011, 2012), śpiewogra Opowieść wielkanocna (wg scenariusza H. Grabowskiej, Radio Elita, Bydgoszcz 1997) oraz opera dla dzieci Muszka (opr. muz. P. Klimek, wg scenariusza T. Tyszkiewicz; realizacja Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, 2002). Na kanwie jej książek powstały 2 filmy dla dzieci, w tym Jasełka, czyli Aleksandrynkowe Boże Narodzenie (wg scenariusza H. Grabowskiej). Filmy były realizowane przez TVP Bydgoszcz. Jest również autorką tekstów piosenek stanowiących część oprawy muzycznej do adaptacji filmowej bajki J. Hammanna Der Tiger, der eine Ziege sein wollte oraz kilku tomików poetyckich i dwóch prozą. Wiele z jej utworów mieszczą antologie i almanachy literackie.
Należy do Związku Literatów Polskich (ZLP), Stowarzyszenia Autorów Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Mowy. Nigdy nie należała do żadnych partii politycznych (mimo nalegań nie wstąpiła do PZPR). Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal 40-lecia PRL, srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, złota odznaka Gryfa Pomorskiego, Medal za Zasługi dla Miasta Szczecin, odznaka Przyjaciel Dziecka oraz Medal 70-lecia oddziału ZLP w Szczecinie.